Pazartesi , Mayıs 20 2024
genital sigillerin yas gruplarina gore dagilimi

Genital Siğillerin Yaş Gruplarına Göre Dağılımı

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papillomavirüsünün (HPV) neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Bu virüs, cilt veya mukoza yüzeyindeki küçük keseciklerin büyümesine neden olur ve cinsel temasla bulaşır. Bu makalede, genital siğillerin yaş gruplarına göre dağılımını inceleyeceğiz.

Genital siğillerin en sık görüldüğü yaş aralığı, 20 ila 24 yaş arasındaki genç erişkinlerdir. Bununla birlikte, bu enfeksiyon her yaşta görülebilir. Genital siğillerin en yaygın görüldüğü diğer yaş grupları, 15 ila 19 yaş arası gençler ve 25 ila 29 yaş arası yetişkinlerdir. Bu yaş grupları arasında da cinsiyet farkı yoktur, genital siğiller hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür.

Genital siğillerin görülme sıklığı, cinsel aktivitenin başlangıcından sonra artar. Bu nedenle, genç yetişkinlerin ve ergenlerin bu enfeksiyon için yüksek risk altında olduğu düşünülmektedir. Cinsel aktivitenin başlangıcının erken yaşta olduğu durumlarda, genital siğillerin görülme sıklığı daha da artabilir.

Dünya çapında genital siğillerin görülme sıklığı, cinsel davranışların ve enfeksiyon kontrolü politikalarının farklılıkları nedeniyle büyük ölçüde değişir. Ancak, genel olarak, bu enfeksiyonların yaygınlığı dünya genelinde yüksektir. HPV aşısı ile bu enfeksiyonların yayılımı azaltılabilir ve bu nedenle HPV aşısı genç yaşta olanların yapması önerilir.

Genital siğillerin yaş gruplarına göre dağılımı, bu enfeksiyonun yaygınlığı ve kontrolü için önemlidir. Genç yetişkinler ve ergenlerin bu enfeksiyon için yüksek risk altında olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, cinsel eğitim ve enfeksiyon kontrolü politikaları, gençlerin ve ergenlerin bu enfeksiyona yakalanma riskini azaltmak için önemlidir. HPV aşısı gibi tedbirler de bu enfeksiyonun yayılımını azaltmak için önemlidir.

Kontrol Ediliyor

genital sigillerin tedavisinde elektrokoter yontemi ve etkinligi

Genital Siğillerin Tedavisinde Elektrokoter Yöntemi ve Etkinliği

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan HPV’nin neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir